KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Popis: Muzeum hraček v Rychnově nad Kněžnou.
Muzeum hraček v Rychnově nad Kněžnou.
Autor / zdroj: rychnovnadkneznou.cz

Muzeum hraček přibližuje život dětí v letech 1880 až 1980. Chloubou je panenka měřící 120 centimetrů

RYCHNOV NAD KNĚŽNOU

Muzeum hraček v Rychnově nad Kněžnou přibližuje život českých dětí v období let 1880 až 1980. Uvidíte v něm hračky převážně české a československé výroby. Chloubou expozice je 120 centimetrů vysoká panenka s porcelánovou hlavou, která byla na zakázku vyrobena kolem roku 1890. Některé exponáty si zahrály ve filmu a jiné byly zapůjčeny na výstavy do dětských zámeckých komnat.

Muzeum hraček v Rychnově nad Kněžnou najdete přímo na rychnovském náměstí v budově bývalé radnice a už samotné historické prostory dotvářejí atmosféru starých časů.

Ve třech místnostech se nachází hračky z let 1880 až 1980. Snahou muzea je přiblížit život českých dětí v tomto období, proto jsou zde zastoupeny hračky převážně české a československé výroby. Posláním hračky bylo nejen pobavit, ale především připravit děti na budoucí život. Proto chlapecké hračky jsou převážně technické - různé stavebnice, stolní hry, hrady, cínoví vojáčci, vláčky a další. Děvčatům se nabízely spíš panenky, kočárky, pokojíčky a také hry procvičující drobnou motoriku a tím i nácvik ručních prací. Kromě těchto hraček je tu i funkční parní strojek, elektrický vláček a mnoho dalších.

Chloubou expozice je 120 centimetrů vysoká panenka s porcelánovou hlavou, která byla na zakázku vyrobena kolem roku 1890 a je také logem muzea. Panenka je doplněna mimořádně bohatou dobovou výbavu.

K životu dětí patřila také škola - proto zde nechybí stará školní lavice a historické školní pomůcky. Za zmínku stojí např. veršovaný školní řád z roku 1930.

Domácí loutkové divadlo svého času nechybělo snad v žádné české domácnosti a zde je zastoupeno i s dobovými ceníky.

Několik hraček je tu připraveno pro děti na hraní a zejména kuličkové dráhy jsou velmi oblíbené.

Muzeum je v provozu od roku 2005 a za tu dobu si získalo řadu příznivců, kteří se sem rádi vrací. Několikrát se tu natáčela Toulavá kamera a pořad Retro. Některé exponáty si zahrály ve filmu a jiné byly zapůjčeny na výstavy do dětských zámeckých komnat.

Vedle náročného provozu muzea se jeho činnost od roku 2008 zaměřuje na zabezpečování rozsáhlých výstav, které připravuje ve spolupráci s městy, místními kulturními organizacemi, správou zámků, muzei všech stupňů, obchodními a informačními centry. Jsou zaměřeny k jednotlivým tematickým okruhům.

Více informací včetně aktuálních akcí, otevírací doby a cen vstupného najdete na webu muzeumhracek-rk.cz.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

Skryté nebezpečí na nás neustále číhá i na silnicích

Srážka se zvěří je v současné době jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod. Scénář v těchto případech je pokaždé stejný, kdy ze silničního přík

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line

Divadlo Scéna vytváří pro vás a vaše děti pohádky on-line. Když se nemůžete potkat v divadle, tak se vám divadelníci snaží přiblížit aspoň takto na dá

DNES SE STALO

POZVÁNKA OBRAZEM