KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Popis: Muzeum hraček v Rychnově nad Kněžnou.
Muzeum hraček v Rychnově nad Kněžnou.
Autor / zdroj: rychnovnadkneznou.cz

Muzeum hraček přibližuje život dětí v letech 1880 až 1980. Chloubou je panenka měřící 120 centimetrů

RYCHNOV NAD KNĚŽNOU

Muzeum hraček v Rychnově nad Kněžnou přibližuje život českých dětí v období let 1880 až 1980. Uvidíte v něm hračky převážně české a československé výroby. Chloubou expozice je 120 centimetrů vysoká panenka s porcelánovou hlavou, která byla na zakázku vyrobena kolem roku 1890. Některé exponáty si zahrály ve filmu a jiné byly zapůjčeny na výstavy do dětských zámeckých komnat.

Muzeum hraček v Rychnově nad Kněžnou najdete přímo na rychnovském náměstí v budově bývalé radnice a už samotné historické prostory dotvářejí atmosféru starých časů.

Ve třech místnostech se nachází hračky z let 1880 až 1980. Snahou muzea je přiblížit život českých dětí v tomto období, proto jsou zde zastoupeny hračky převážně české a československé výroby. Posláním hračky bylo nejen pobavit, ale především připravit děti na budoucí život. Proto chlapecké hračky jsou převážně technické - různé stavebnice, stolní hry, hrady, cínoví vojáčci, vláčky a další. Děvčatům se nabízely spíš panenky, kočárky, pokojíčky a také hry procvičující drobnou motoriku a tím i nácvik ručních prací. Kromě těchto hraček je tu i funkční parní strojek, elektrický vláček a mnoho dalších.

Chloubou expozice je 120 centimetrů vysoká panenka s porcelánovou hlavou, která byla na zakázku vyrobena kolem roku 1890 a je také logem muzea. Panenka je doplněna mimořádně bohatou dobovou výbavu.

K životu dětí patřila také škola - proto zde nechybí stará školní lavice a historické školní pomůcky. Za zmínku stojí např. veršovaný školní řád z roku 1930.

Domácí loutkové divadlo svého času nechybělo snad v žádné české domácnosti a zde je zastoupeno i s dobovými ceníky.

Několik hraček je tu připraveno pro děti na hraní a zejména kuličkové dráhy jsou velmi oblíbené.

Muzeum je v provozu od roku 2005 a za tu dobu si získalo řadu příznivců, kteří se sem rádi vrací. Několikrát se tu natáčela Toulavá kamera a pořad Retro. Některé exponáty si zahrály ve filmu a jiné byly zapůjčeny na výstavy do dětských zámeckých komnat.

Vedle náročného provozu muzea se jeho činnost od roku 2008 zaměřuje na zabezpečování rozsáhlých výstav, které připravuje ve spolupráci s městy, místními kulturními organizacemi, správou zámků, muzei všech stupňů, obchodními a informačními centry. Jsou zaměřeny k jednotlivým tematickým okruhům.

Více informací včetně aktuálních akcí, otevírací doby a cen vstupného najdete na webu muzeumhracek-rk.cz.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Čtyřiadvacátá dokumentární Ji.hlava začíná za čtyři dny – a bude on-line

Půjde o zcela plnohodnotný ročník, který nabídne více než 270 filmů, debaty s režiséry, diskuse Inspiračního fóra i program pro děti. Festival otevře

Zapečená cuketa

Jednoduché zapečené jídlo, které může být skvělou krémovou přílohou plnou chuti, aniž by bylo příliš tučné. Pro lehkou večeři podáváme se salátem.

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

DNES SE STALO

TECHNIKA24. října 1972

byla v Jaslovských Bohunicích u Trnavy spuštěna první jaderná elektrárna v Československu.

VESMÍR24. října 1978

byla vypuštěna spolu s družicí Interkosmos 18 první československá družice Magion. K oddělení Magionu od družice Interkosmos 18 došlo 14. listopadu.

DOPRAVA24. října 2003

British Airways uskutečnily poslední komerční let nadzvukového concordu.

POZVÁNKA OBRAZEM