KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Popis: Středověká usedlost archeologického muzea v přírodě Villa Nova.
Středověká usedlost archeologického muzea v přírodě Villa Nova.
Autor / zdroj: villanova.cz

Při návštěvě muzea se vrátíte do 13. až 14. století. Vyzkoušíte mletí obilí či střelbu z luku

UHŘÍNOV

Archeologické muzeum v přírodě Villa Nova se snaží přiblížit středověkou kolonizační vesnici v období 13. až 14. století. Můžete si tady vyzkoušet předení a tkaní, rozdělávání ohně, mletí obilí a pečení placek, tváření keramiky či střelbu z luku.

Archeologické muzeum v přírodě Villa Nova se nachází v malebné oblasti Orlických hor na cestě mezi Rychnovem nad Kněžnou a Deštným v Orlických horách. S jeho výstavbou se začalo v roce 1992. Archeologické muzeum v přírodě Villa Nova se snaží přiblížit středověkou kolonizační vesnici v období 13. až 14. století. Za tímto účelem vznikají v areálu o rozloze zhruba šesti hektarů rekonstrukce objektů ze zmiňovaného období. Stavby jsou budovány s respektováním zásad a principů experimentální archeologie. To znamená, že veškeré práce jsou prováděny pomocí replik dobových nástrojů a historických technologií. Pomocí tohoto principu se například ověřují některé pouze teoreticky prokázané technologické postupy, zjišťuje se také jejich časová náročnost či odolnost a trvanlivost výsledné rekonstrukce. 

Programy pro školy
Okno do minulosti
Pro školy a skupiny žáků a studentů mají v muzeu připravený program Okno do minulosti. Program se odehrává dílem ve výukovém sále, dílem v přírodním areálu. Sestává ze tří bloků, které mají nejen seznámit děti s hmotnou kulturou středověku, ale také s využíváním přírodních zdrojů a každodenností. V prvém bloku je výklad, v druhém praktické ukázky a práce dětí a ve třetím pak prohlídka areálu. Žáci si vyzkouší předení a tkaní, rozdělávání ohně, mletí obilí a pečení placek, tváření keramiky, střelbu z luku,… V areálu se pak seznámí s objekty a jejich provozem.

Cena tří až čtyřhodinového programu stojí 100 korun na žáka. Programem prošlo více než 53 tisíc dětí. 

Prohlídka s průvodcem pro školy
Prohlídka s průvodcem trvá dle zájmu dětí hodinu až hodinu a půl. Návštěvníci se seznámí s jednotlivými objekty, využíváním krajiny a životem ve středověku.

Cena je 40 korun.

Více informací včetně aktuálních akcí, otevírací doby a cen vstupného najdete na webu villanova.cz.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Zapečená cuketa

Jednoduché zapečené jídlo, které může být skvělou krémovou přílohou plnou chuti, aniž by bylo příliš tučné. Pro lehkou večeři podáváme se salátem.

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

Skryté nebezpečí na nás neustále číhá i na silnicích

Srážka se zvěří je v současné době jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod. Scénář v těchto případech je pokaždé stejný, kdy ze silničního přík

DNES SE STALO

ŠKOLA18. září 1848

na českých gymnáziích byla zavedena čeština jako vyučovací jazyk.

DOPRAVA18. září 1897

Kancelář městských elektrických podniků (předchůdce dnešního Dopravního podniku hl. m. Prahy) zahájila provoz elektrické tramvaje.

ZAJÍMAVOSTI18. září 1994

ze Staroměstské náměstí v Praze odjel na kole na tříletou cestu kolem světa Vítězslav Dostál, první Čech, který takovou cestu vykonal.

POZVÁNKA OBRAZEM