KAM NA VÝLET / Muzea a skanzeny

Popis: Středověká usedlost archeologického muzea v přírodě Villa Nova.
Středověká usedlost archeologického muzea v přírodě Villa Nova.
Autor / zdroj: villanova.cz

Při návštěvě muzea se vrátíte do 13. až 14. století. Vyzkoušíte mletí obilí či střelbu z luku

UHŘÍNOV

Archeologické muzeum v přírodě Villa Nova se snaží přiblížit středověkou kolonizační vesnici v období 13. až 14. století. Můžete si tady vyzkoušet předení a tkaní, rozdělávání ohně, mletí obilí a pečení placek, tváření keramiky či střelbu z luku.

Archeologické muzeum v přírodě Villa Nova se nachází v malebné oblasti Orlických hor na cestě mezi Rychnovem nad Kněžnou a Deštným v Orlických horách. S jeho výstavbou se začalo v roce 1992. Archeologické muzeum v přírodě Villa Nova se snaží přiblížit středověkou kolonizační vesnici v období 13. až 14. století. Za tímto účelem vznikají v areálu o rozloze zhruba šesti hektarů rekonstrukce objektů ze zmiňovaného období. Stavby jsou budovány s respektováním zásad a principů experimentální archeologie. To znamená, že veškeré práce jsou prováděny pomocí replik dobových nástrojů a historických technologií. Pomocí tohoto principu se například ověřují některé pouze teoreticky prokázané technologické postupy, zjišťuje se také jejich časová náročnost či odolnost a trvanlivost výsledné rekonstrukce. 

Programy pro školy
Okno do minulosti
Pro školy a skupiny žáků a studentů mají v muzeu připravený program Okno do minulosti. Program se odehrává dílem ve výukovém sále, dílem v přírodním areálu. Sestává ze tří bloků, které mají nejen seznámit děti s hmotnou kulturou středověku, ale také s využíváním přírodních zdrojů a každodenností. V prvém bloku je výklad, v druhém praktické ukázky a práce dětí a ve třetím pak prohlídka areálu. Žáci si vyzkouší předení a tkaní, rozdělávání ohně, mletí obilí a pečení placek, tváření keramiky, střelbu z luku,… V areálu se pak seznámí s objekty a jejich provozem.

Cena tří až čtyřhodinového programu stojí 100 korun na žáka. Programem prošlo více než 53 tisíc dětí. 

Prohlídka s průvodcem pro školy
Prohlídka s průvodcem trvá dle zájmu dětí hodinu až hodinu a půl. Návštěvníci se seznámí s jednotlivými objekty, využíváním krajiny a životem ve středověku.

Cena je 40 korun.

Více informací včetně aktuálních akcí, otevírací doby a cen vstupného najdete na webu villanova.cz.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Poznáte a znáte okouzlující města a městečka České republiky? Zahrajte si rozvernou hru o krásných městech

Poznáte a znáte okouzlující města a městečka České republiky? Zahrajte si rozvernou hru o krásných městech naší krásně země, kterou pořádá Sdružení hi

Kdo se stane nejoblíbenějším fyzikářem a získá titul ČEZ Ámos?

Do již 27. ročníku soutěže Zlatý Ámos mohou školáci přihlašovat své oblíbené učitele ještě do konce letošního kalendářního roku. Platí to i v případě

FolkyTonk 2020 – Šance pro mladé hudební talenty

Je tu šance pro mladé hudebníky ve věku do 26 let, jednotlivce i kapely hrající žánr folk, country, folk-rock, folk-blues, bluegrass, rock n´ roll a j

DNES SE STALO

HISTORIE27. února 1784

po silné oblevě postihla Prahu velká povodeň, která dosáhla vrcholu 28. 2., kdy na Staroměstském náměstí bylo 30 cm vody.

VESMÍR27. února 827

byl zaznamenaný 15. průlet Halleyovy komety.

POZVÁNKA OBRAZEM